Smile:)
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


E un forum pt cei care vor sa zambeasca chiar daca le vine sa planga.... E un forum unde se vor putea descarca emotional, unde isi vor putea lasa imaginatia sa zboare..... E un forum care este "ridicat"pe baza devizei: Rad cand imi vine sa plang
 
AcasaAcasa  PortalPortal  GalerieGalerie  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Maitrey

In jos 
2 participanți
AutorMesaj
funky_angel

funky_angel


Mesaje : 29
Data de inscriere : 13/04/2010

Maitrey Empty
MesajSubiect: Maitrey   Maitrey Icon_minitimeSam Apr 17, 2010 3:52 pm

Maitrey este romanul lui Mircea Eliade...este una dintre cele mai frumoase povesti de dragoste pe care le-am citit vreodata...este povestea de dragoste dintre Allan, un englez, si Maitrey, o indianca de 16 ani...autorul este defapt Allan, iar Maitrey chiar a existat si a fost fiica cei mai mare filosof indian (nu-mi amintesc numele)
Este interesant si captivant modul in care Eliade descrie fiecare secventa, de la interioarele orientale si pana la micile gesturi care deosebesc cultura indiana de celelate
din acest roman am invatat lucruri noi despre cultura indiana in sine si am inteles-o putin mai bine

Ca sa nu fac un topic separat voi scrie tot aici de cartea-raspuns scrisa de Maitrey Devi, "Dragostea nu moare niciodata"
este aceeasi poveste, dar privita din punctul de vedere al ei, la cum a trait ea povestea in sine...personal ador cartea lui Maitrey Devi...mi se pare mai inocenta, nu este chiar atat de erotica ca a lui Eliade, plus ca la final apar cateva capitole care, desi sunt fictive, imi plac la nebunie si mi-ar placea sa se fi petrecut cu adevarat
Sus In jos
fake_fate

fake_fate


Mesaje : 132
Data de inscriere : 10/04/2010
Varsta : 31
Localizare : In Galaxy

Maitrey Empty
MesajSubiect: Re: Maitrey   Maitrey Icon_minitimeMier Oct 26, 2011 1:30 am

Waaa tre sa ne povestesti ceva din cartea "Dragostea nu moare niciodata" trebuie. Desi mie un anu mia placut ata d emult Maitery, ma deranjeaza ceva, nustiu exact ce, dar nu ma prins deloc cartea. Poveste este, fascinanta dar nu mia placut atat d emult, ori unde gandurile scriitorului djea sunt intine intr-o oarecare masura si chiar numi place felul de agandi al sau.
Sus In jos
 
Maitrey
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Smile:) :: Biblioteca :: Carti de dragoste-
Mergi direct la: