Smile:)
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


E un forum pt cei care vor sa zambeasca chiar daca le vine sa planga.... E un forum unde se vor putea descarca emotional, unde isi vor putea lasa imaginatia sa zboare..... E un forum care este "ridicat"pe baza devizei: Rad cand imi vine sa plang
 
AcasaAcasa  PortalPortal  GalerieGalerie  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 The Prom

In jos 
AutorMesaj
BlueRose

BlueRose


Mesaje : 65
Data de inscriere : 14/08/2010
Varsta : 27
Localizare : Timişoara

The Prom  Empty
MesajSubiect: The Prom    The Prom  Icon_minitimeLun Mai 09, 2011 6:43 pm

Hey ! M-am intors ! cheers Uf, ca nu mai aveam rabdare bounce

Asta va fi o poveste contemporana. Oricum capitolele vor fi lungi/scurte si le voi posta in functie de timpul pe care il am; saptamana asta nu cred ca mai apuc...Oricum, primul capitol e scurt, mai mult o prezentare a situatie ca sa zic asa.
Titlul probabil ca-l voi schimba pe parcurs, dar acum n-am nici o inspiratie pentru el...niciuna >.< (edit: acum l-am schimbat). Cat despre idee, hai sa vad daca ghicici ce m-a inspirat Question

Note: E vorba despre adolescenti, in ultimul an la liceu (imi place mie varsta de 17-18 ani). Mai multe detalii nu va dau !

Here it comes ! Enjoy ! Arrow

Capitolul I


La revarsatul zorilor, razele aurii se reflectau in baltiile ramase in urma furtunii.Vantul batea puternic ridicand praful de pe sosea. Trotuarul era doar un covor viu colorat din frunze verzui si petale cu miros imbietor. Trecerea recenta a ploii se resimtea in aerul rece de afara. Strazile erau mult prea tacute, orasul parea parasit…nici urma de vietate !
Aceasta liniste era tulburata doar de zgomotul unor pasi. Asa e! O tanara fata alearga singura pe aleile pustii. Nu parea sa depasesca saptesprezece, poate optsprezece, ani. Din cand in cand calca intr-o balta stropi fiind aruncati imprejur.Vantul taios ii loveste chipul palid fara mila. Respiratia devenea tot mai accelerata din cauza efortului. Parul castaniu era dus de aerul in miscare, iar ochii ciocolatii straluceau ca doua diamante in bataia soarelui, insa aveau o tenta de suparare.
Tocurile continuara o vreme sa lovesca asfaltul amortit. Fata se opri la vederea unei persoane familiare. In fata ei se infatisa un adolescent apropiat de varsta ei.Acesta statea asezat pe marginea unui pod, descult, cu picioarele in apa, iar in partea stanga fusesera asezati pantofii. Purta aceeasi bluza de trening de ieri. Baiatul ii simti prezenta, insa nu scoase o vorba. Statea neclentit, privind cum soarele se oglindeste in valurile oceanului. O mana se lipea de lemnul ud, iar cealalta tinea o bricheta cu care obisnuia sa se joace de plictiseala. Desi ramase cu spatele la fata, ea observa fumul negricios al tutunului. Fuma ! Curand scuipa mucul de tigara in apa, apoi intinse mana spre pachet, vrand sa mai aprinda una.
-Tu…sopti adolescenta privindu-l tematoare.
-Da, chiar eu…A trecut ceva timp, nu-i asa, Jess ? raspunse brunetul intorcandu-se cu un zambet larg si glumet.
Ea ramase pentru moment la fel de incremenita ca mai inainte, dar isi reveni in simtiri rapid. De cum realiza ca nu era periculos, cel putin pentru cateva minute, veni langa el. Privi pret de cateva clipe cerul albastru, apoi ii tranti o palma peste cap luandu-i tigara.
-Pentru ce naiba a fost ? se enerva brunetul.
-Pentru tigara, pentru chiulit si, cel mai important, pentru problemele pe care mi le-ai cauzat ! Stii ca a venit politia la scoala dupa tine ?
-Hah, cui ii pasa de ei ?! Viata e frumoasa, fa-ti si tu una ! Fara stres, fara reguli…
-Fara bani, cu datorii la camatari…sa mai continui ?
-Despre ce vorbesti, n-am datorii ! Dar am de recuperat niste verzisori pentru protectie, isi aminti brusc baiatul.
Fata isi dadu ochii peste cap si ofta adanc, apoi continua conversatia :
-Am vorbit cu directorul : daca te intorci acum la ore, fara sa mai chiulesti, vei fi scutit si de exmatriculare si de politie…in cel mai rau caz doar o amenda. Asa ca…
-Asa ca nu-mi pasa, o intrerupse baiatul. Cu niste vorbe grele o enerva atat de tare incat Jessica ii striga " Ar fi mai bine pentru toti daca ai disparea ! " , cu toate ca era un sentiment de moment, apoi pleca nervoasa.
-Doar o alta bataie de cap…ofta brunetul, alegand din pachet o noua tigara pe care o aprinse de indata, apoi isi indrepta privirea catre cer si susoti printre tigara si dinti : Ce rost are viata, oricum… ?
Tanara mergea apasat spre scoala. Pierduse mult timp cu o conversatie inutila, iar acum era in intarziere, orele incepand in circa cinci minute. Nu se afla intr-o zona prea sigura a orasului, atunci cand nu era aglomerata, deoarece pe aici isi faceau veacul gastiile de cartier, vandali de care multi adolescenti se temeau. Nu realiza acest lucru din pricina grabei si lua drumul unei stradute marginase, inguste si intunecate. Parea un spatiu scos din filmele de groaza. Avea mainile inclestate in dreptul pieptului, frecandu-si-le continuu tremurat. Tresarea la fiecare mic sunet, dar inima-i statu in loc cand o pisica neagra rasturna un tomberon in timp ce cauta mancare, fapt care facu un zgomot imens. « Doar o pisicuta » se linisti, dar acest sentiment placut nu dura pentru mult timp.
Dintr-o data niste rasete batjocoritoare se auzisera venind. Jess simti pericolul si grabi pasul, ajungand in final sa alerge. Totusi, de dupa coltul blocului aparu un individ inalt si solid, care o prinse in brate fara a-i mai da drumul. Alti cativa baieti se indreptau spre ea, iar cel din mijloc, cel cu parul balai care parea seful lor, ii porunci solidului sa o lase jos. Blondul se apropie la doar cativa centimetri si o apuca de barbie privind-o cu un zambet arogant.
-Mai, mai, daca nu e chiar Jess ! Ma scuzati, ironiza el, domnisoara Jessica Wayne, micuta tarfulita a prietenului nostru, Brian.
-Pe cine numesti tu…se indigna adolescenta, dar nu apuca sa termine, fiind aruncata la pamant de palma grea a blondului, fapt ce starni amuzamentul celorlalti.
-Esti pe teritoriul meu, faci ce spun eu sau…mori ! o avertiza seful. Haideti, sa vedem ce-a invatat-o Brian.
Fata incerca sa se opuna, dar fu prinsa de acelasi tip inalt si obligata sa nu plece, iar ceilalti se apropiau din ce in ce mai mult. Ea ramase incremenita de frica, nu stia ce sa faca. Printr-un impuls necontrolat striga dupa ajutor.
-Nu te va auzi nimeni, o anunta seful, in timp ce se agata de bluza uniformei, pe care apoi o rupse fara nici o jena.


To be continued…ce credeti ca urmeaza ? Question

Sus In jos
 
The Prom
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Smile:) :: My little word :: Fan fictions-
Mergi direct la: