Smile:)
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


E un forum pt cei care vor sa zambeasca chiar daca le vine sa planga.... E un forum unde se vor putea descarca emotional, unde isi vor putea lasa imaginatia sa zboare..... E un forum care este "ridicat"pe baza devizei: Rad cand imi vine sa plang
 
AcasaAcasa  PortalPortal  GalerieGalerie  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Ce v-ati gandit sa faceti in viitor?

In jos 
+5
xXLemonChoco
Elyza
Kyaku
Chocolate
Smile:)
9 participanți
AutorMesaj
Smile:)
Admin
Smile:)


Mesaje : 247
Data de inscriere : 27/03/2010
Varsta : 28
Localizare : Oradea,Bihor

Ce v-ati gandit sa faceti in viitor? Empty
MesajSubiect: Ce v-ati gandit sa faceti in viitor?   Ce v-ati gandit sa faceti in viitor? Icon_minitimeDum Apr 04, 2010 9:40 am

M-am gandit sa incep aceasta discutie pentru ca sunt multe persoane chiar la liceu care nu stiu ce vor sa faca in viata. Dupa parerea mea, parintii sunt cei care ar trebui sa ne indrume, sa ne ajute sa descoperim la ce suntem buni. Unii parinti ii obliga pe copii sa devina ce au visat ei o data sa fie si nu au putut sau sa le preia meseria. Complet gresit! De aceea am inceput acest subicet, ca fiecare user sa spuna la ce s-a gandit ca ar vrea sa faca in viata, ce i-ar placea sa faca, la ce e bun etc... Deoarece multi tineri fac o meserie doar pt ca nu au gasit-o pe cea potrivita si ajung sa renunte mai tarziu. Deobicei este vorba si de imaginea publica. De ex daca unui tanar i-ar placea sa fie brutar si se pricepe la asta, va veni cineva si ii va spune( de obicei parintii): asta nu e meserie. Ce vei face in viata cu asta?? Ne vei afce de ras.
Complet gresit...daca lui ii place si se pricepe e bine. Bineinteles ca ar fi de preferabil sa castige multi bani, dar mai bine ar face Dreptul, ca sa devina avocat si probabil nici nu ar fi asa bun pt ca nu i-ar placea,iar peste ani ar deveni un frustrat.
Eu vreau sa dau la Medicina, sa devin medic. Poate ca multi ar zice ca fac asta doar pt ca mama e si ea medic, dar defapt am ales Medicina pt ca ma pasioneaza mult si as zice ca sunt obsedata de ea. Inca nu stiu ce specialitate. Intr-o vreme ma gandeam al medic de familie pt ca stie o gama larga de boli, fara sa aiba doar o specialitate. Plus ca as avea cabinetul mamei si nu ar trebui sa suport anumite mizerii din Spital. Pe de alta parte, nu prea as vrea sa fiu un medic de familie, cel putin nu in vremurile astea, si nu in tara asta. In strainatate este mult mai bine din acest punct de vedere.
Alte optiuni ar fi pediatria, pt ca iubesc foarte mult copiii, psihologia, multi zik ca ma pricep sau internele. Sincer nu mi s-ar parea rau sa lucrez in spital, cred ac mi-ar placea mult garzile, dar m-ar deranja rivalitatea intre colegi.
Okm ar fi foarte frumos daca as putea sa pelc in alta tara, dar mai intai ar isnemna sa conving parintii. Anyway...astept si parerile voastre despre ce vreti sa faceti in viata
Sus In jos
https://mysmileismymake-up.forumgratuit.ro
Chocolate




Mesaje : 46
Data de inscriere : 03/04/2010
Varsta : 28
Localizare : Targu Jiu

Ce v-ati gandit sa faceti in viitor? Empty
MesajSubiect: Re: Ce v-ati gandit sa faceti in viitor?   Ce v-ati gandit sa faceti in viitor? Icon_minitimeDum Apr 04, 2010 9:54 am

Sabi uneori ma minunez cat de mult seaman cu tine, si eu vreau sa am o cariera de medic, dar e foarte greu mai ales ca facultatea si masterul dureaza multi ani. Mereu m a atras medicina pt ca e o meseri care aduce multe satisfactii, te simti bine cand salvezi viata unui om. Eu as vrea sa devin medic pediatru cu toate ca e mai greu dar o sa ma straduiesc:)
Sus In jos
Kyaku

Kyaku


Mesaje : 63
Data de inscriere : 28/03/2010
Varsta : 29
Localizare : Giurgiu

Ce v-ati gandit sa faceti in viitor? Empty
MesajSubiect: Re: Ce v-ati gandit sa faceti in viitor?   Ce v-ati gandit sa faceti in viitor? Icon_minitimeDum Apr 04, 2010 1:00 pm

Ei bine, mie personal meseria de medic îmi pare una dificilă. Chiar va urez succes daca aveţi de gând să urmaţi această cale.
Eu sincera să fiu, nu sunt înca decisă ce vreau să devin ca să-mi câştig existenţa. De mică ma încânta să devin profesoară. Probabil că mi-ar face plăcere să devin profesoara de română, deoarece acum urmez şi profilul pedagogic la liceu.
Mă încănta gândul de a-i învăţa pe ceilalţi, sai sa ştiu că am ajutat generaţii de elevi să-şi dezvoltele talentele artistice. Probabil cauza principala este şi profesoara mea de romanână pe care o respect şi mă ajuta extrem de mult sa evoluez în plus nu o deranjeaza sa dezbată idei cu mine pe diverse teme, cărţi, filme.
Ma pasionează literatura, tot sunt aninată de gândul că poate după ce voi evolua îndeajuns de mult, să ma apuc si de o carte. Dar toate acestea sunt doar visuri, realitatea e crudă si grea. Asta mi-ăs dori, şi m-aş bucura extrem de mult dacă as reusi sa-mi ating ţelul.
Sus In jos
Smile:)
Admin
Smile:)


Mesaje : 247
Data de inscriere : 27/03/2010
Varsta : 28
Localizare : Oradea,Bihor

Ce v-ati gandit sa faceti in viitor? Empty
MesajSubiect: Re: Ce v-ati gandit sa faceti in viitor?   Ce v-ati gandit sa faceti in viitor? Icon_minitimeDum Apr 04, 2010 1:06 pm

Te felicit! Chiar mi se pare frumoasa calea pe care vrei sa o urmezi si conteaza foarte mult si sprijinul. Sincer, materia me apreferata este romana si apoi vine bilogia si sa stii c ala un moemnt dat m-am gandit mai in gluma mai in serios daca m-as face profesoara, dar nua durat decat 2 minute pt ca mi-am dat seama ca as regreta toata viata ca nu am facut medicina pt ca tin la ea. Cat despre carte mult succes si poate scoatem una impreuna pt ca si eu acest vis,,,,Mad chiar mi-as dori foarte mult s apot publica una,dar as ave anevoie de mjult sprijin....asa ca deocamdata e un vis.Mult noroc in cariera pe care vrei sa o urmezi!
Sus In jos
https://mysmileismymake-up.forumgratuit.ro
Elyza

Elyza


Mesaje : 45
Data de inscriere : 03/04/2010
Varsta : 28
Localizare : targu jiu

Ce v-ati gandit sa faceti in viitor? Empty
MesajSubiect: ce v-ati gandit sa faceti in viitor??   Ce v-ati gandit sa faceti in viitor? Icon_minitimeDum Apr 04, 2010 1:17 pm

nici acum nu stiu ce vreau sa devin in viata.......m-am gandit de foarte multe ori la acest lucru dar chiar nu stiu ce sa fac in viitor Laughing ....parintii mei mereu imi zic sa ma fac doctor,avocat etc etc...ca se castiga foarte multi bani ..dar pe mine nu ma intereseaza acest lucru eu vreau sa fac ce imi place.........de exemplu ..i like art..A LOT.......iar replica parintilor a fost:"pai ce faci cu asta??....nu castigi multi bani".....dar nu stiu de ce paintii vor k copii lor sa faca ce au facut ei...mi se pare chiar foarte ciudat....ei au facut ce au vrut ei...eu dc sa fiu la fel??Tatal meu ,mereu a fost pasionat de fizica ,mate,chimie etc etc....si pe mine ma terorizeaza in fiecare zi cu fizica si matematica....dar mie nu-mi plac...adica nu zic ca este crima...nu strica putina logica...dar nu ma prea pasioneaza..........dar in viata vrea sa fac ce vreau nu ce vor parintii mei....nu conteaza daca se castiga bani putin sau este "a waste of time"...tot ce conteaza e sa imi placa mie...pana la urma este viata mea ...nu a parintilor......ei au avut sansa lor de a alege..........................dar cred ca parintii sunt asa pentru ca ei au trecut prin momente grele in viata si stiu cum este..si au mai multa experienta...si nu vor k , copii lor sa faca aceleasi greseli care le au facut ei.........nush...asta e parerea mea Smile
Sus In jos
xXLemonChoco




Mesaje : 31
Data de inscriere : 05/04/2010
Varsta : 28
Localizare : Tg-Jiu

Ce v-ati gandit sa faceti in viitor? Empty
MesajSubiect: Re: Ce v-ati gandit sa faceti in viitor?   Ce v-ati gandit sa faceti in viitor? Icon_minitimeVin Apr 09, 2010 8:16 pm

yeah >.<
ce fac unii parinti e complet gresit >.<
ei ar trebui sa isi ajute copiii, dar mai mult ii incurca -__-"
si eu am discutii de genul asta in familie si din cauza asta nici nu stiu ce vreau :-??
tata zice sa ma fac medic, mama la fel, iar eu as vrea sa merg pe arhitectura :-??
desi mi-ar placea sa fiu medic legist sau psiholog
si nu ma pot hotari >____<
probabil o sa imi dau eu seama pana la urma, dar momentan sunt foarte derutata :-??
Sus In jos
funky_angel

funky_angel


Mesaje : 29
Data de inscriere : 13/04/2010

Ce v-ati gandit sa faceti in viitor? Empty
MesajSubiect: Re: Ce v-ati gandit sa faceti in viitor?   Ce v-ati gandit sa faceti in viitor? Icon_minitimeSam Apr 17, 2010 4:03 pm

sincer (si nu vreau sa ma laut) mereu am avut inclinatie spre medicina...desi atunci cand eram mica spuneam in stanga si in dreapta ca vreau sa fiu veterinar...ma uitam cu orele pe animal planet (in loc de desene...copil denaturat lol! ) si iubeam animalele enorm( asta e valabil si acum)...in timp m-am maturizat si m-am hotarat sa dau la medicina generala la Cluj...am admitere la vara si de-abia astept (mda...sigur affraid )

tot cand eram mica imi doream sa devin arheolog...am avut de mica o pasiune pentru Egiptul Antic (in special mumiile lor) asa ca voiam sa ajung arheolog si sa ma duc sa le vad, sa le analizez, sa pot citi hieroglifele:X...dar nu erau decat vise puerile...m-am axat pe ceva mai aproape de realitate Very Happy

parintii mei s-au comportat chiar cool in legatura cu facultatea...mi-au spus sa ma duc unde vreau, ca nu ma obliga (desi maica-mea ar fi vrut sa am o cariera pe informatica...sunt la profil mate-info la scoala)...cred ca puteam sa le spun ca merg la Conservator (nu ca nu ar fi o facultate grea, dar reusesti mai greu) si tot ar fi fost de-acord
Sus In jos
den.n

den.n


Mesaje : 26
Data de inscriere : 13/05/2010
Varsta : 28
Localizare : printre Gayy.:o

Ce v-ati gandit sa faceti in viitor? Empty
MesajSubiect: Re: Ce v-ati gandit sa faceti in viitor?   Ce v-ati gandit sa faceti in viitor? Icon_minitimeLun Mai 17, 2010 7:43 pm

Ft.des ma gandesc la ce as vrea sa devin cand voi fii maree.:-? E o intrebare ft. interesantaa.. E ciudat ca in ciuda a ceea ce ne dorim,pana la urma cred ca vom fii tot ceea ce destinu vrea`!!
Darr mi`ar palceaa sa devin judecatoare,desi stiu caa e dificil sa ajungi judecator mi`ar palcea foarte multt sa pott pedepsii pe cei vinovati sau sa`i eliberez pe cei nevinovati.Sa fac dreptate ar fii foarte interesant,ar depinde multi oameni de deciziile pe care le`as loaa..Momentan asta fimt ca ar fii singura meserie care mi s`ar potrivii.
Mai de mult ma gandeam sa devin medic legist,dar cu timpuu parcaa meseria de judecatoaree suna mai bine...:-? ,insa nici medic legist nu mi`ar indisplaceaa.;Wink
Sus In jos
fake_fate

fake_fate


Mesaje : 132
Data de inscriere : 10/04/2010
Varsta : 31
Localizare : In Galaxy

Ce v-ati gandit sa faceti in viitor? Empty
MesajSubiect: Re: Ce v-ati gandit sa faceti in viitor?   Ce v-ati gandit sa faceti in viitor? Icon_minitimeJoi Feb 17, 2011 11:11 am

Daca m-am gandit ce vreau sa fac in viitor?
Da!
Chestia este ca vroiam sa intru la politie, dar conditia fizica nu ma lasa, si desi fac singura exerciti fizice nu ma ajuta si ai mei nici sa nu auda de sala. Akm cand mai am un pic si dau bacul si toata lumea ma intreaba unde vream mai departe....ce credeti!?Smile) le zic habar nu am!
Imi place engleza romana, urasc matematica. Atat!
Din desen toata lume ain a 8-a pusi de PARINTI bine inteles imi zicea sa nu ma duc la liceul de arta si ce credeti Very Happy akm ai mei regreta si zic dute spre haine dute spre desen fa carti colorate >_< si in mintea mea le zic de dulce!

Ce spun este sa luptati atunci cand trebuie pentru viitoarul vostru! Eu nu am fakuto si iata akm nu mai imi doresc decat o viata liniostita si un salariu bun oriunde.
Sper sa fac totusi ceva ce voi vrea si sa nu ajung ca si parinti mei impingandumi copilul sa faca ceva ce eu nam reusit!
Sus In jos
BlueRose

BlueRose


Mesaje : 65
Data de inscriere : 14/08/2010
Varsta : 27
Localizare : Timişoara

Ce v-ati gandit sa faceti in viitor? Empty
MesajSubiect: Re: Ce v-ati gandit sa faceti in viitor?   Ce v-ati gandit sa faceti in viitor? Icon_minitimeVin Feb 18, 2011 10:42 pm

Sincer, mie mi-ar placea mult sa lucrez in lumea fashion-ului, numai ca e foarte greu de ajuns acolo.

Pe de alta parte , nu m-ar deranja nici sa fiu farmacista (nu asistent farmaceutic - e o mare diferenta), dar e multa chimie si....bine ca dintr-a 9-a se ia de la 0 Smile)
Sus In jos
fake_fate

fake_fate


Mesaje : 132
Data de inscriere : 10/04/2010
Varsta : 31
Localizare : In Galaxy

Ce v-ati gandit sa faceti in viitor? Empty
MesajSubiect: Re: Ce v-ati gandit sa faceti in viitor?   Ce v-ati gandit sa faceti in viitor? Icon_minitimeMier Oct 26, 2011 1:26 am

Mama ei dea 9 o_O nu se ia de la 0 Smile) nu dupa ce a 9-a am facut eu. Ideea este ca poti sa le faci pe amndoua, adica invata bine la scoala, ia 10 straduiestete dar nu te lasa de desen, si cand vei fi mai mare vei sti mai bine ceea ce vrei, si iti vei forma posibilitatile!
Sus In jos
Continut sponsorizat





Ce v-ati gandit sa faceti in viitor? Empty
MesajSubiect: Re: Ce v-ati gandit sa faceti in viitor?   Ce v-ati gandit sa faceti in viitor? Icon_minitime

Sus In jos
 
Ce v-ati gandit sa faceti in viitor?
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Smile:) :: Cafenea :: Discutii si dezbateri-
Mergi direct la: